piątek, 24 maja, 2024

Nowe stawki opłat i godziny w strefie płatnego parkowania

Udostępnij

Mieszkańcy nie zdążyli się jeszcze przyzwyczaić się do strefy płatnego parkowania na Pradze-Północ, a już czekają ich kolejne zmiany. Od 4 stycznia zmienią się stawki opłat, godziny funkcjonowania strefy oraz zasady wydawania abonamentów.

Najważniejszą zmianą jest nowa stawka za pierwszą godzinę parkowania – 3,90 zł (opłata za drugą i trzecią godzinę będzie odpowiednio o 20 proc. wyższa). Jak przekonują władze miasta, wyższe opłaty nie są niczym niezwykłym. Wiele miast w Polsce już zdecydowało się na ten krok. Również w innych miastach Europy próżno szukać takich, gdzie za parkowanie płaci się tak niewiele jak w Warszawie.

Strefa do godz. 20

Zmienią się również godziny obowiązywania strefy. Obecnie po godz. 18.00 parkowanie jest bezpłatne, choć o tej porze wiele osób nadal pracuje, a ich samochody parkują w obrębie strefy. – Tryb życia i godziny pracy się zmieniają, coraz częstszy jest też model podróży łączonych (pozostawienie auta w SPPN i pokonanie ostatniego odcinka komunikacją miejską). W efekcie po godz. 18 nadal aż 2/3 miejsc zajmują pojazdy osób bez abonamentu mieszkańca – czytamy w komunikacie stołecznego ratusza.

Od stycznia opłaty będą obowiązywać do godz. 20.00. Urzędnicy przekonują, że ma to dodatkowo zniechęcić do pozostawiania samochodu na publicznym miejscu postojowym na cały dzień – dzięki czemu z każdego miejsca będzie mogło skorzystać więcej kierowców, a mieszkańcy – wracający wieczorem do strefy – łatwiej znajdą wolne miejsce w pobliżu domu.

Nowe zasady dla mieszkańców w strefie

Zmienią się również zasady wydawania abonamentów, które przysługują mieszkańcom strefy płatnego parkowania i umożliwiają im bezpłatny postój w pobliżu domu.

Podstawowa zmiana to możliwość uzyskania abonamentu tylko przez osoby płacące podatki w Warszawie. Ta zasada będzie dotyczyć również kart N+ uprawniających osoby niepełnosprawne do parkowania za darmo w całej strefie. Drugą zmianą jest pozostawienie obowiązującej ceny abonamentu (30 zł rocznie) tylko na jeden samochód w gospodarstwie domowym. Za drugie i każde kolejne auto trzeba będzie zapłacić 1200 zł rocznie. To równowartość 12 biletów miesięcznych na komunikację miejską.

KC/UM

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne