sobota, 18 maja, 2024

Odeszli w 2023 roku. Wspomnienie o zmarłych

Udostępnij

Przed nami chwile zadumy. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to wyjątkowy czas, gdy wspominamy tych, którzy odeszli. Odwiedzamy groby i zapalamy znicze, modlimy się też na odległość. Przypominamy dziś o tych, którzy zmarli w ostatnim czasie.

Mieczysław Janiszewski (1951-2023)

Przewodnik warszawski i praski, gawędziarz i elegant, mistrz inteligentnego dowcipu, znawca Warszawy i jej historii, a w szczególności znawca Pragi. Odszedł 1 kwietnia 2023 r. Mieczysław Janiszewski jest pochowany na Cmentarzu Wolskim.

na zdjęciu Mieczysław Janiszewski
Ne żyje Mieczysław Janiszewski, warszawski przewodnik. Fot. FB

Jacek Natroff (1947-2023)

Prażanin, miłośnik i popularyzator historii Pragi, laureat nagrody Floriana w 2022 r. Przez całe życie mieszkał w kamienicy przy ul. Targowej 86, angażując się w wiele inicjatyw związanych z naszą dzielnicą. Jacek Natroff jest pochowany na Starych Powązkach.

na zdjęciu Jacek Natroff
Jacek Natroff 1947-2023

Dariusz Wolke (1961-2021)

Dariusz Wolke był dwukrotnie wiceburmistrzem dzielnicy Praga-Północ, zarządzał też dzielnicą Śródmieście. Był wieloletnim działaczem samorządowym stowarzyszenia „Kocham Pragę”. – Dla mnie zawsze najważniejsze jest dobro Pragi i jej mieszkańców, to jest mój główny cel i sens działania – mówił podczas jednego z ostatnich wywiadów dla Przeglądu Praskiego.

Dariusz Wolke jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

na zdjeciu Dariusz Wolke
Dariusz Wolke, wiceburmistrz Pragi-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Paweł Elsztein (1922-2020)

Varsavianista, pisarz, fotograf, dziennikarz i autor książek poświęconych lotnictwu, astronautyce, ale przede wszystkim warszawskiej Pradze. Kiedy w 2007 r. powstawał „Przegląd Praski” Paweł Elsztein był jednym z założycieli gazety. Paweł Elszetein jest pochowany na Cmentarzu Komunalnym Północnym.

na zdjęciu Paweł Elsztein
Paweł Elsztein podpisuje swoją ostatnią książkę. Fot. Anna Straszyńska

Danuta Szmit-Zawierucha (1935-2014)

Autorka licznych książek o Warszawie, wieloletnia redaktorka kwartalnika Kronika Warszawy, felietonistka wznowionej Stolicy. Założycielka gazety „Przegląd Praski”. Danuta Szmit-Zawierucha jest pochowana na Cmentarzu Komunalnym Północnym.

na zdjęciu groby
Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie. Fot. KC/Przegladpraski.pl

 

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne