czwartek, 18 lipca, 2024

Okruchy życia – zapomniany czas. Wernisaż fotografii Jerzego Woropińskiego

Udostępnij

Zdjęcia Jerzego Woropińskiego, fotografa z Pragi, a także wykład o naszej dzielnicy i koncert warszawskich szlagierów przy akompaniamencie harmonii. W najbliższą sobotę odbędzie się wernisaż fotografii artysty zakończony spacerem po Starej Pradze.

„Moja Praga Magiczna”, czy „Praga w starej fotografii”, to albumy zdjęć, których autorem jest Jerzy Woropiński, fotograf warszawskiej Pragi. Artysta urodził się i wychował na Szmulkach. Tam mieszkał przez 20 lat i odbierał od życia przeróżne praktyczne, czasem bolesne, nauki. Także tam w latach 70-tych zdobywał swe pierwsze doświadczenia jako fotograf i fotoreporter, między innymi na niebezpiecznym Bazarze Różyckiego. Jego zdjęcia ukazują specyficzny klimat tego miejsca (namiastkę kapitalizmu), przybliżają nam ludzi handlujących i kupujących. Poruszają zwłaszcza zmęczone twarze i spracowane ręce kobiet handlujących drobiem, ciuchami czy jakimkolwiek innym towarem.

Prace Woropińskiego możemy podziwiać do 14 sierpnia w Galerii Trasy WZ przy ruchomych schodach na warszawskiej Starówce. Autorski wernisaż fotografii odbędzie się 12 sierpnia w Pałacu Małachowskich przy ul. Senatorskiej 11.

Okruchy życia – zapomniany czas. Program wydarzenia

10:00 – otwarcie wernisażu
10:20 – 11:00 – „Fotografia – mój świat” – spotkanie z Jerzym Woropińskim – rozmowę poprowadzi Ireneusz Graff (fotograf)
11:00 – 11:30 – zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego
11:30 – 12:00 – „Warszawska Praga – inny świat” – prelekcję poprowadzi Ewa Kalnoj-Ziajkowska (historyk sztuki)
12:00 – 12:20 – przerwa kawowa, oglądanie wystawy, rozmowy w kuluarach
12:20 – 12:50 – praskie melodie na harmonię w wykonaniu Wojciecha Budy (praski harmonista)
12:50 – 13:00 – zakończenie wernisażu

Ilość miejsc w Pałacu Małachowskich jest ograniczona. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wysłać zgłoszenie na adres: poczta@warszawski.pttk.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz adres e-mail. Organizatorzy potwierdzą przyjęcie zgłoszeń.

Spacer po warszawskiej Pradze

Wieczorem 12 sierpnia o godz. 18 rozpocznie się spacer „Zapomniany bazar – praskie wspomnienia”. Przewodnikiem będzie varsavianista Jarosław Kaczorowski (Stowarzyszenie Praska Ferajna).

spacer
Spacer po Pradze. Jarek Spacerolog Praski. Źródło: DK Praga.

Organizatorem wydarzenia jest Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Patronat medialny objeło Radio Dla Ciebie, a za obsługę medialną odpowiada AM Art-Media Agencja PR. Wydarzeniu patronuje Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego. Patronem honorowym jest Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne