czwartek, 18 lipca, 2024

Pięć firm chce przebudować Teatr Baj i przedszkole przy Jagiellońskiej

Udostępnij

Zabytkowy budynek Teatru Baj i przedszkola przy ul. Jagiellońskiej odzyska dawny, przedwojenny blask. Do Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta wpłynęły oferty firm, które chcą podjąć się modernizacji.

Inwestycja będzie realizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy, na który do 2022 r. stołeczny ratusz przeznaczył 1,4 mld zł.

Wpłynęło pięć ofert złożonych przez: Mostostal Warszawa S.A. (26 mln zł), Mirmex (19 mln zł), konsorcjum firm: T4B Budownictwo Sp. z o.o. i T4B Sp. z o.o. (25 mln zł), Warbud S.A. (44 mln zł) oraz konsorcjum firm: Erekta Budownictwo Specjalistyczne i Erekta Budownictwo Sp. z o.o. (27 mln zł).

Ponad 100-letni zabytek

Budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 (dawny adres, to ul. Petersburska) został wzniesiony w latach 1911-1914 jako gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Jego projektantami byli Henryk Stifelman i Stanisław Weiss.

Do 1940 r. budynek pełnił funkcje wychowawczo-oświatowe, mieszcząc szkołę, ochronkę (przedszkole) oraz salę modlitw dla pensjonariuszy. W wyniku działań wojennych zespół budynków uległ częściowemu zniszczeniu. W 1945 r. budynek stał się siedzibą Centralnego Komitetu Żydów w Polsce.

W 1954 roku budynek został siedzibą upaństwowionego Teatru Baj – półprofesjonalnego teatru lalkowego dla dzieci. Pozostałe pomieszczenia wykorzystano na mieszkania i przedszkole.

Od 2010 r. gmach jest objęty ochroną konserwatorską.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne