środa, 17 lipca, 2024

Praga po liftingu. Najbliższe remonty na Pradze

Udostępnij

Ma być wygodnie, jasno i bezpiecznie. W najbliższych miesiącach drogowcy planują kolejne remonty. Doświetlone zostaną przejścia dla pieszych, przebudowane skrzyżowanie w al. Solidarności i wymiana nawierzchni ul. Namysłowskiej.

Zaledwie miesiąc wystarczył urzędnikom, aby po zakończonym przetargu na kolejny odcinek Trasy Świętokrzyskiej dopiąć formalności i podpisać umowę z wykonawcą. To dobry prognostyk, szczególnie że drogowcy zapowiadają koniec tego etapu inwestycji jeszcze w tym roku. Ich zadaniem będzie budowa 100-metrowego odcinka między ul. Zamoyskiego a ul. Targową. Powstaną dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu, chodniki i droga rowerowa. Koszt inwestycji to 11,5 mln zł. Dodatkowo zwycięzca przetargu – hiszpańska firma Balzola – przebuduje fragment ul. Zamoyskiego od wiaduktu linii średnicowej PKP w stronę ul. Jagiellońskiej.

Będziemy musieli jednak liczyć się z utrudnieniami. W czasie kwietniowych weekendów, z wyjątkiem świątecznego, tramwaje nie będą jeździły ul. Kijowską. Jak informuje stołeczny Ratusz, ruch na ul. Kijowskiej będzie wyłączany w godz. 8–19. W tym czasie na objazdy zostaną skierowane linie: 7, 13 i 28. Szczegóły objazdów znajdziemy na stronie: www.przegladpraski.pl.

Będzie bezpieczniej

W tym roku mają powstać plan i dokumentacja przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania al. Solidarności i ul. Szwedzkiej. W ostatnich latach doszło tam do dziewięciu wypadków, w których ranne zostały cztery osoby, w tym jedna ciężko.

Skrzyżowanie to dziś skomplikowany węzeł, w którym krzyżuje się kilka jezdni. Z al. Solidarności łączą się tu ulice Szwedzka, Wileńska i Kosmowskiej. Ze względu na swój układ skrzyżowanie jest niepraktyczne, a jego przekroczenie pieszo – bardzo utrudnione. Przejazd rowerem w tym miejscu to już wyzwanie. Rada Warszawy przyznała na ten cel 3 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2018 r.

Będzie wygodniej

Do końca wakacji zostanie przeprowadzony generalny remont ul. Namysłowskiej. Nie dość, że zostanie wymieniona cała nawierzchnia ulicy, to drogowcy wyremontują też krawężniki i chodniki. Zamontowane zostaną płyty ostrzegawcze i pasy prowadzące dla osób z niepełnosprawnościami. Remont przejdzie także infrastruktura ściekowa w ulicy. Ponadto ul. Namysłowska zyska nowe oświetlenie. Powstaną 40 słupów i 66 opraw. Remont będzie kosztował ok. 3 mln zł.

Będzie jaśniej

Jeszcze w tym roku, do października, drogowcy doświetlą ok. 300 przejść dla pieszych. Na Pradze-Północ będą to przejścia przy skrzyżowaniach ulic m.in. Szwedzkiej z Bródnowską, Kowieńską i Strzelecką oraz Dąbrowszczaków i Brechta. Drogowcy postawią słupy oświetleniowe z oprawami o jasnym świetle LED. Dodatkowo na ul. Szwedzkiej mają pojawić się tzw. azyle dla pieszych. Wykonana zostanie też korekta krawężników.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne