poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Ulica Darwina 9A

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Budynek mieszkalny przy ul. Darwina na osiedlu Praga III w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie.

Budynek jest 12-kondygnacyjny, prowadzi do niego jedna klatka schodowa. Jest położony przy ul. Starzyńskiego. Do budynku prowadzi droga wewnętrzna. W sąsiedztwie budynku znajduje się plac zabaw dla dzieci i urządzenia do ćwiczeń (street workout).

Znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.

Historia budynku

Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów: Jerzego Czyża, Jana Furmana, Andrzeja Skopińskiego i Lecha Robaczyńskiego. Został zbudowany w latach 1961–1964.

W 2005 r. na podwórku w dawnej piaskownicy mieszkańcy posadzili dąb jako formę upamiętnienia pontyfikatu św. Jana Pawła II. Pomysłodawczynią posadzenia dębu była mieszkanka bloku Anna Chałasińska. Drzewo budziło jednak kontrowersje, dlatego podjęto decyzje o przesadzeniu dębu na plac Hallera.

spotkanie ludzi
Spotkanie mieszkańców przy dębię papieskim przy ul. Darwina 9A. Fot. KC/Przegladpraski.pl

W 2013 roku, dzięki zaangażowaniu Kamila Ciepieńko, radnego dzielnicy, przeprowadzono remont drogi wewnętrznej prowadzącej do budynku.

Informacje i ciekawostki

  • Dawniej budynek miał numer 5b i znajdował się przy ul. Projektowanej 12.
  • Budynek jest ustawiony w osi północ-południe.

Położenie ul. Darwina 9A na mapie Warszawy

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości