poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Jak zadbać o rower na wiosnę? 6 najważniejszych czynności

Sklep rowerowy Sport Bike - części online, akcesoria i serwis przy ul. Łodygowej 27 w Warszawie.

Niezależnie od tego, czy rower był używany jesienią i zimą czy stał w piwnicy lub w garażu, trzeba odpowiednio przygotować go do sezonu. Przegląd roweru powinien być wykonany przynajmniej raz w roku. Zadbany rower, to bezpieczna i wygodna jazda. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem rowerowej przygody w nowym sezonie.

Co trzeba zrobić, aby przygotować rower do bezpiecznej jazdy

  1. Dokładnie umyć rower
  2. Wykonać przegląd techniczny (m.in. połączenia śrubowe)
  3. Oczyścić i wykonać konserwację łańcucha
  4. Sprawdzić powietrze w ogumieniu
  5. Sprawdzić stan hamulców
  6. Wykonać smarowanie roweru

Rower możemy oddać w ręce profesjonalistów, jeśli jednak mamy trochę czasu i wiedzy, to najprostsze naprawy możemy wykonać sami np. korzystając z samoobsługowych rowerowych stacji napraw. Jedna z nich znajduje się w ogrodzie jordanowskim przy ul. Namysłowskiej. Stacja została ustawiona z inicjatywy Kamila Ciepieńko, radnego dzielnicy Praga-Północ.

ZOBACZ: Stacje rowerowe na Pradze

Jakie narzędzia są dostępne na samoobsługowej stacji napraw rowerów?

  • Pompka – jedną z najczęstszych napraw jednośladów jest pompowanie kół.
  • Uniwersalna łyżka – w przypadku konieczności wymiany dętki jest to niezbędne narzędzie.
  • Śrubokręty, imbusy i klucze o różnych rozmiarach – z ich pomocą wykonamy wszystkie drobne naprawy. Będą niezawodne w dokręceniu luzów, regulacji przerzutek, czy też regulacji hamulców.
  • Stojak – przy niektórych naprawach, konieczne będzie umieszczenie roweru na przeznaczonym do tego celu stojaku.
Sklep rowerowy Sport Bike – części online, akcesoria i serwis przy ul. Łodygowej 27.

Rdza to największy wróg jednośladu

Rdza jest jednym z tych czynników, które mogą popsuć wygląd nawet najbardziej atrakcyjnego roweru. Przetrzymywanie w nieprawidłowych warunkach, intensywna eksploatacja, czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne… Przyczyn, które sprawiają, że na naszych dwóch kółkach mogą pojawić się wykwity korozji jest wiele. Ważne, by w porę je zauważyć i usunąć za pomocą odpowiednich środków.

W tym celu można użyć profesjonalnych specyfików lub przygotować je samodzielnie. Najprościej użyć kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej lub octu. Z kwasku dobrze zrobić wodny roztwór i nim smarować zardzewiałe miejsca, a z sody i octu pastę.

Bez względu na to, którą z propozycji wybierzemy, najlepiej zanurzyć w niej dany element, który chcemy oczyścić (roztwór), lub nałożyć na niego grubą warstwę specyfiku (pastę). Oczywiście, o ile to możliwe, najpierw odkręcamy część, z której chcemy usunąć rdzę.
Przy elementach takich, jak np. łańcuch i felgi, lepiej jednak sięgnąć po dedykowane preparaty z łatwym aplikatorem. Pamiętajmy także o środkach, które pozwolą nam zabezpieczyć naszą maszynę przed korozją.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości