poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Miasto podsumowuje inwestycje na Pradze, a prezydent składa życzenia

Dzisiejsza Praga to jedna z najciekawszych warszawskich dzielnic, pełna historycznych miejsc i tętniąca życiem, ale też dzielnica, które stale się zmienia. Władze Warszawy, przy okazji wczorajszej 374. rocznicy nadania Pradze praw miejskich, podsumowały inwestycje przeprowadzone w ostatnich latach.

Życzenia od prezydenta Warszawy

– Praga to niezwykła dzielnica Warszawy, bardzo charakterystyczna. Od lat prowadzimy tam program rewitalizacyjny, dzięki któremu zaszło już wiele zmian, ale na tym nie poprzestajemy, planujemy kolejne działania i kolejny program. To, co jest dla mnie teraz najważniejsze to symboliczne zszycie lewego brzegu Wisły z prawym, dlatego budujemy najdłuższy most pieszo-rowerowy w Polsce i planujemy kolejną linię metra. Z okazji urodzin życzę Pradze i jej mieszkańcom, byście odkrywali swoją dzielnicę wciąż na nowo, zmieniali ją i korzystali z tego, co już dziś ma do zaoferowania. Wszystkiego najlepszego, Prago! – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Rewitalizacja warszawskiej Pragi

Od 2015 r. na Pradze jest prowadzony Zintegrowanemu Programowi Rewitalizacji. Przeprowadzono kompleksowe remonty ponad 700 lokali mieszkaniowych łącznie z wymianą dachów i instalacji, a miejskie budynki doposażano w ogrzewanie centralne. Miejskie dotacje przeznaczono też na remont fasad praskich kamienic, np. przy ul. Jagiellońskiej 56, ul. Ząbkowskiej 33 i przy ul. Floriańskiej 8.

Przez ostatnie lata wiele zainwestowano także w nowe instytucje kulturalne oraz te istniejące od wielu lat, np. w najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce – Teatr Baj, który powstał w 1928 roku, a w swojej obecnej siedzibie na Pradze działa od 1953 roku.

 

Teatr Baj przy ul. Jagiellońskiej na Pradze-Północ.

Zabytkowy budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 znajdował się w bardzo złym stanie technicznym i został w całości wyremontowany. Dzięki zakończonej inwestycji powstały dwie nowoczesne sale widowiskowe oraz przestrzeń wystawienniczo-edukacyjna.

Od niedawna otwarty jest także Pałacyk Konopackiego. Po wieloletnich staraniach opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który w XIX wieku był jednym z najpiękniejszych budynków Nowej Pragi, odzyskał swój blask i od września jest dostępny dla wszystkich. Jest to otwarta przestrzeń, w której każdy może realizować swoje twórcze pomysły na działania animacyjne, kulturalne i społeczne.

Przed kilkoma miesiącami zakończył się remont tzw. drewniaka przy ul. Środkowej 9. Parterowy budynek po kilku latach remontu odzyskał urok i blask, nie tracąc przy tym historycznego charakteru i ponownie służy dzieciom, które są pod opieką Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa. Najbliższe otoczenie drewniaka również nabrało nowoczesnego charakteru.

Od ubiegłego roku mieszkańcy Pragi mają do dyspozycji niezwykłą przestrzeń – pracownię FabLab prowadzoną przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. W Centrum Kreatywności Targowa warszawiacy mogą uczyć się nowoczesnego rzemiosła i technologii. Prowadzone są tam też zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warsztatownia wyposażona jest m.in. w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC czy elektronikę̨. Więcej informacji na stronie: fablabwarszawa.pl.

Program na lata 2015-2022, którego celem była rewitalizacja części prawobrzeżnej Warszawy dobiega końca. Miasto już pracuje nad nowym, miejskim programem rewitalizacji.

Kolejne stacje metra na Pradze i nowy most pieszo-rowerowy

Z końcem 2021 roku m.st. Warszawa podpisało umowę na budowę pierwszego stołecznego mostu pieszo-rowerowego, który połączy Nowe Centrum Warszawy z rewitalizowaną Pragą. Najdłuższy tego typu most w Polsce (452 m) połączy brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Warszawiacy będą mogli z niego korzystać już w 2024 roku. Będzie stanowił wspólną przestrzeń pieszą i rowerową z miejscami do odpoczynku. Prawobrzeżna część miasta przybliży się do uniwersytecko-wypoczynkowej części Śródmieścia. Powstanie pieszy ciąg pomiędzy ul. Ząbkowską a Powiślem i Krakowskim Przedmieściem. Most zostanie włączony w istniejący i planowany układ infrastruktury rowerowej po obu stronach Wisły. Powstanie też korytarz rowerowy, łączący Pragę i Targówek z Powiślem, Śródmieściem, a nawet Wolą.

 

Wizualizacja kładki pieszo-rowerowej, która połączy lewobrzeżną Warszawę z Pragą-Północ.

Zmiany także na Bródnie, Grochowie i Gocławiu

Już latem tego roku zostanie otwarty kolejny odcinek II linii metra na Targówku, obejmujący stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Jednocześnie trwają prace, które w 2023 r. pozwolą na ogłoszenie postępowania w systemie „projektuj i buduj” na III linię metra. Linia M3 zostanie poprowadzona ze stacji Stadion Narodowy. W pierwszym etapie powstanie sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Gocław. Wybudowane zostanie także odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. W dalszej perspektywie odcinek zostanie przedłużony na lewą stronę Wisły.

Mur przeciwpowodziowy na prawym brzegu Wisły

Ze względu na zagrożenie powodziowe w ostatnim czasie podjęto działania, by dzielnicę Praga-Północ zabezpieczyć przed ewentualnymi podtopieniami. Na Wybrzeżach Helskim i Szczecińskim powstał mur oporowy, który połączono z bramą przeciwpowodziową u wejścia do Portu Praskiego i z wałem Golędzinowskim po północnej stronie mostu Gdańskiego. Ulice przebudowano na odcinku o długości ponad dwóch kilometrów. Powstały obustronne drogi rowerowe i chodniki powiązane ze ścieżką oraz terenami rekreacyjnymi nad Wisłą. Wybudowano także nowe przejścia przez jezdnię.

Mur przeciwpowodziowy na ul. Wybrzeże Helskie na Pradze-Północ.

 

Na Pradze posadzono już niemal 250 drzew

Praga coraz bardziej się zazielenia. Tylko w ubiegłym roku stołeczny Zarząd Zieleni posadził na terenie tej dzielnicy niemal 250 drzew i ponad 2400 mkw. krzewów ozdobnych, bylin i pnączy. Nasadzenia pojawiły się m.in. przy ul. Kijowskiej, Radzymińskiej czy Targowej. W ostatniej z tych lokalizacji zieleń zastąpiła dotychczasowe nawierzchnie chodnikowe na ponad 500 mkw. Zieloną transformację przeszła też ulica Stalowa.

Zmiany widoczne są też w parku Praskim, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęto modernizację. Dzięki inwestycji miejsce to ma być bardziej dostępne dla wszystkich mieszkańców, w tym osób starszych, osób z niepełnosprawnościami i rodzin z dziećmi. W parku powstały już nowe aleje, a niebawem pojawi się też fontanna zamgławiająca czy nowe elementy małej architektury.

ŹródłoUM
Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości