poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Nowa flaga warszawskiej Pragi. Zobaczcie pierwsze projekty!

Udostępnij

Dzień flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto, podczas którego w oknach i na balkonach warszawskiej Pragi powiewają biało-czerwone flagi. Przynajmniej powinny. A gdyby tak dzielnica miała własne barwy, które dumnie powiewałyby przed urzędem Pragi-Północ? Radny rzuca pomysł!

Barwami m.st. Warszawy są kolory żółty i czerwony na fladze, ułożone w dwa pasy poziome, równej szerokości – górny żółty i dolny czerwony. Praga-Północ, jako dzielnica Warszawy, ma obowiązek posługiwać się takimi barwami. Warto jednak pamiętać, że Praga dopiero od 230 lat jest częścią Warszawy, wcześniej zaś, od 1648 r. była samodzielnym miastem. Posiadała też herb, o którym możemy przeczytać tutaj Herb Pragi.

Flaga dzielnicy Praga

– Analizując herb Pragi, a przede wszystkim jego dzisiejszą kolorystykę możemy wyodrębnić kilka kolorów – mówi Kamil Ciepieńko, praski radny. – To przede wszystkim kolor czerwony, dominujący na tarczy herbu oraz niebieski, który zdobi szaty aniołów i Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Dodatkowymi kolorami jest złoty, który otacza tarczę oraz zielony, w kolorze którym jest wieniec laurowy.

Dzisiejszy i dawny, historyczny herb Pragi.

Jak dodaje radny, w mieście obowiązuje Katalog Identyfikacji Wizualnej m.st. Warszawy, który reguluje możliwość wykorzystywania herbów, logotypów i kolorów urzędu miasta, m.in. przez dzielnice. Sprawdziliśmy. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Warszawy niedopuszczalne jest tworzenie nowych znaków promocyjnych dla dzielnic, poza znakami zawartymi w Katalogu. To prawdopodobnie zamyka możliwość oficjalnego posługiwania się historycznym herbem i stworzenie nowej flagi.

– Praska tożsamość i lokalny patriotyzm, to wciąż bardzo silne postawy wśród mieszkańców Pragi – mówi radny Ciepieńko. – Własna flaga o barwach nawiązujących do herbu dawnego miasta Praga może mieć wymiar symboliczny podkreślający historię naszej dzielnicy, która przez ponad 140 lat była samodzielnym miastem.

Jak mogłaby wyglądać flaga Pragi-Północ?

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znaleźliśmy artykuł, który określa zasady tworzenia m.in. flag jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Czytamy w nim o ustawie z 1978 r. o odznakach i mundurach, zgodnie z którą samorządowcy mają prawo do stanowienia własnych herbów czy weksyliów (flag i sztandarów). W resorcie działa Komisja Heraldyczna, która opiniuje podobne projekty. – Z prawnego punktu widzenia, to ważny punkt zaczepienia – mówi radny. – Zanim porzucę ten pomysł, chcę sprawdzić wszystkie możliwości.

Nasi graficy przygotowali trzy propozycję korzystając z kolorów na historycznym herbie Pragi. To oczywiście zabawa. Jeśli inicjatywa radnego się powiedzie, projektem flagi zajmie się grafiki znający zasady weksylologi, nauki zajmującej się tworzeniem flag i chorągwi.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne