wtorek, 23 lipca, 2024

Pawilony handlowe przy Targowej zostaną wyburzone w środę. Interwencja burmistrza Pragi

Udostępnij

Budzące grozę i strach pawilony przy ulicy Targowej zostaną rozebrane. W najbliższą środę przy skrzyżowaniu z Mackiewicza pojawią się maszyny, które zrównają to miejsce z ziemią. To efekt porozumienia, które w marcu wypracował z prezydentem miasta Jacek Wachowicz, wiceburmistrz Pragi-Północ.

Dawne pawilony handlowe przy ul. Targowej 18 są najgorszą wizytówka warszawskiej Pragi. Prowizoryczne zabezpieczenia pustostanów nie uchroniły ich przed bezdomnymi. W ostatnich latach wybuchały tu pożary, dochodziło też do przemocy. Nie brakowało porozrzucanych strzykawek i butelek po alkoholu. W czerwcu 2023 roku doszło w tym miejscu do kłótni pomiędzy dwoma mężczyznami. Jeden z nich został śmiertelnie raniony nożem.

Restauracja, pracownie, biura i sex shop

Piętrowe pawilony przy ul. Targowej powstały w 1971 roku. Przez lata w odbywał się tu handel, były też biura, działali prascy rzemieślnicy. W pawilonach znajdowała się m.in. restauracja „Stara Praga”, Pracownia Lamp Artystycznych MAGEDI, Pracownia Czapek i Kapeluszy – Cieszkowski. Działał tu nawet sex shop.

Pawilony przy ulicy Targowej 18 od strony ulicy Mackiewicza na Pradze-Północ. Źródło: Google Street View

W 2018 roku miał się zakończyć ostatni etap budowy Trasy Świętokrzyskiej. W miejscu pawilonów zaplanowano budowę jezdni z dwoma pasami ruchu – przedłużenie ul. Sokolej. Kolejny termin zakończenia budowy to rok 2021. I choć pawilony opustoszały, to w ruinach dawnego zagłębia handlu pojawili się nowi mieszkańcy, których obecność stała się utrapieniem dla prażan.

Prezydent przekazał 500 tysięcy na rozbiórkę pawilonów

W marcu 2023 roku Jacek Wachowicz, zastępca burmistrza Pragi-Północ, spotkał się w sprawie rozbiórki pawilonów z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. – Przedstawiłem problem władzom miasta, do których należy ten teren. Pawilony niszczeją, a okolica stała bardzo niebezpiecznym miejscem, w którym zbiera się niechciane towarzystwo i handlarze narkotyków. Efektem spotkania z prezydentem było pozyskanie z budżetu miasta 500 tysięcy złotych na rozbiórkę pawilonów – informuje Wachowicz. W ten sposób wiceburmistrz rozwiązał trwający od lat problem.

W środę na podstawie decyzji prezydenta na miejscu pojawią się maszyny i specjaliści, którzy zajmą się wyburzeniem pawilonów.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne