piątek, 14 czerwca, 2024

Najciekawsze i najchętniej czytane artykuły w 2023 roku na Pradze

Udostępnij

Przedstawiamy najciekawsze artykuły opublikowane na portalu Przegladpraski.pl w minionym roku. Pisaliśmy o zegarach warszawskiej Pragi i pomysłach na majówkę dla mieszkańców. Przypomnieliśmy plany prezydenta Stefana Starzyńskiego związane z budową tunelu z Woli na Pragę a także historie zapomnianej warszawskiej syrenki z Pragi.

Warszawska Syrenka z Pragi. Zapomniany pomnik

Pierwsza rzeźba warszawskiej Syrenki została ustawiona na rynku Starego Miasta w 1855 r. Monument szczęśliwie przetrwał burzliwe dzieje Warszawy. Warto przypomnieć, że na Pradze, w pierwszych latach po wojnie też powstał pomnik Syreny. Został zbudowany na pl. Hallera.

Przeczytaj o warszawskiej syrence z Pragi.

na zdjęciu pomnik syrenki z Pragi
Pomnik warszawskiej Syrenki zbudowany w 1953 r. na Pradze-Północ, na osiedlu Praga II. Fot. Z. Grzybowski (Stolica), oprac. PP

Zegary warszawskiej Pragi. Dawne i dzisiejsze czasomierze na prawym brzegu Wisły

Zanim pojawiły się na rękach, w kieszeniach czy w telefonach, były umieszczane na budynkach i wieżach kościołów. Do dziś przetrwało ich niewiele, szczególnie na Pradze. Przedstawiamy historie zegarów warszawskiej Pragi, tych najstarszych, najbardziej charakterystycznych i dzisiejszych.

Przeczytaj o zegarach warszawskiej Pragi.

zegar na budynku
Dawny zegar na placu Wileńskim na budynku przy ul. Targowej 74. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Pomysły na majówkę. Wycieczka pociągiem z Pragi

Dla wszystkich niezdecydowanych, którzy nie mają jeszcze pomysłu co zrobić z wolnym czasem w majowy weekend, Koleje Mazowieckie przygotowały ofertę biletu wycieczkowego. Podpowiadamy, co można z nim zrobić i gdzie warto pojechać, oczywiście z Pragi.

Przeczytaj o pomysłach na majówkę.

Publiczne toalety na Pradze. Trudno skorzystać z czegoś, czego nie ma

Najwięcej publicznych toalet na Pradze-Północ znajduje się za ogrodzeniem zoo. Władze miasta opublikowały w internecie mapę stołecznych szaletów. Znajdziemy tam toalety płatne i popularne Toi-toie. Postanowiliśmy sprawdzić, ile z nich znajduje się na Pradze-Północ.

Przeczytaj o publicznych toaletach na Pradze.

na zdjęciu toaleta publiczna
Toalety w parku Praski na Pradze-Północ. Fot. Przegladpraski.pl

Rocznica urodzin Stefana Starzyńskiego. Prezydent planował budowę tunelu z Woli na Pragę

Dziś przypada 130. rocznica urodzin prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Prezydent zasłynął nie tylko bohaterską postawą podczas obrony miasta we wrześniu 1939 roku, ale kreśli też plany wielkiej i nowoczesnej Warszawy, które z powodu niemieckiej agresji nigdy nie doczekały się realizacji. Jednym z projektów była budowa tunelu z Woli na Pragę pod Ogrodem Saskim.

Przeczytaj o planach prezydenta Starzyńskiego.

Znaleziona rosyjska kula miała zniszczyć wały obronne. Następnego dnia rozpoczęła się Rzeź Pragi

Rosyjska kula, która utkwiła w szańcach bronionych przez powstańców, została odnaleziona przez archeologów podczas budowy drugiej linii metra na Targówku. To świadek tragicznych wydarzeń z 1794 roku.

Przeczytaj o rosyjskiej kuli z okresu Rzezi Pragi.

na zdjęciu kula armatnia
Rosyjska kula armatnia wystrzelona w kierunku polskich wałów obronnych. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne