wtorek, 18 czerwca, 2024

Burmistrzowie i zastępcy. Zarząd dzielnicy. Przedstawiamy władze Pragi-Północ

Artykuł jest aktualizowany.

Udostępnij

Przedstawiamy burmistrzów warszawskiej Pragi i ich zastępców, członków zarządu dzielnicy, którzy sprawowali swój urząd na Pradze-Północ. Obecnie trwa IX kadencja samorządu.

W latach 1994-2002 nie było burmistrzów, tylko dyrektorzy dzielnicy. W okresie PRL dzielnicą rządziła Rada Narodowa z naczelnikiem dzielnicy na czele.

Kadencja praskiego samorządu w latach 2024-2029

Burmistrzowie dzielnicy

  • Gabriela Szustek (27.05.2024-obecnie)

Zastępcy burmistrza

  • Sylwester Klimiuk (27.05.2024-obecnie)
  • Anna Tomaszewska (27.05.2024-obecnie)

PRZECZYTAJ: Polityczna układanka na Pradze-Północ. Kto zostanie nowym burmistrzem dzielnicy

Kadencja praskiego samorządu w latach 2018-2024

Burmistrzowie dzielnicy

Zastępcy burmistrza

  • Dariusz Kacprzak (4.12.2018-27.05.2024),
  • Jacek Wachowicz (22.12.2022-27.05.2024),
  • Dariusz Wolke (3.12.2019-2021),
  • Anna Wrochna (3.06.2019-3.12.2019),
  • Dariusz Wolke (4.12.2018-14.05.2019).

Dariusz Wolke w 2019 r. postanowił zrezygnować ze stanowiska do czasu wyjaśnienia sprawy związanej z zarzutami o mobbing. Wolke został oczyszczony z zarzutów, a kobieta, która go oskarżyła została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Dariusz Wolke zmarł w 2021 r.

Jacek Wachowicz dwukrotnie obejmował stanowisko zastępcy burmistrza. Za pierwszym razem, 14.07.2021 r. decyzję rady dzielnicy uchylił jednak prezydent Warszawy, który uznał wybór za nieważny. Stanowisko zastępcy burmistrza ponownie objął w 22.12.2022 r.

Kadencja praskiego samorządu w latach 2014-2018

Burmistrz dzielnicy

  • Wojciech Zabłocki (2016-2018),
  • Paweł Lisiecki (2014-2016).

Zastępcy burmistrza

  • Zbigniew Cierpisz (2017-2018), Dariusz Wolke (2014-2017),
  • Marcin Iskra (2017-2018), Wojciech Zieleniewski (2017), Dariusz Kacprzak (2014-2017).

Paweł Lisiecki w 2014 roku z powodzeniem startował do rady miasta, zrzekł się jednak mandatu radnego na rzecz stanowiska burmistrza Pragi-Północ. W 2015 roku Lisiecki uzyskał mandat posła na sejm. Do stycznia 2016 roku pełnił jednocześnie urząd burmistrza i posła.

Zarząd dzielnicy Praga-Północ. Od lewej Dariusz Wolke (zastępca), Paweł Lisiecki (burmistrz), Dariusz Kacprzak (zastępca). Fot. KC/Przegladpraski.pl

Kadencja praskiego samorządu w latach 2010-2014

Burmistrz dzielnicy

  • Piotr Zalewski (05.01-2011-2014),
  • Jacek Sasin (20.12.2010-05.01-2011).

Zastępcy burmistrza

  • Jarosław Sarna (2011-2014),
  • Edyta Fedorowicz (2012-2014), Katarzyna Łęgiewicz (2011-2012).

Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość) został wybrany na urząd burmistrza, ale na stanowisku utrzymał się niespełna dwa tygodnie. Podczas głosowania, niespodziewanie, głos na Sasina oddał jeden z radnych Platformy Obywatelskiej. Przewodnicząca rady dzielnicy, Elżbieta Kowalska-Kobus (PO), przerwała wtedy sesje i zablokowała w ten sposób wybór zastępców burmistrza. To pozwoliło powołać przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, zarząd komisaryczny.

Kadencja praskiego samorządu w latach 2006-2010

Burmistrz dzielnicy

  • Jolanta Koczorowska (2007-2010),

Zastępcy burmistrza

  • Artur Buczyński (2007-2010), Krzysztof Falkowski (27.12.2006-2007),
  • Jarosław Sarna (2007-2010), Krzysztof Wojdak (27.12.2006-2007).

Artur Marczewski (Prawo i Sprawiedliwość) wraz z zastępcami zostali wybrani przez radnych dzielnicy w czasie przerwy ogłoszonej przez przewodniczącą rady Alicję Dąbrowską (Platforma Obywatelska). Radni uznali wtedy, że przerwa była zarządzona bezprawnie. Ich wybór uchyliła jednak rada miasta, a prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, powołała swojego pełnomocnika – Jolantę Koczorowska. Z kolei decyzję rady miasta unieważnił wojewoda mazowiecki Jacek Sasin. Ostatecznie jednak Koczorowska zachowała stanowisko.

Kadencja praskiego samorządu w latach 2002-2006

Burmistrz dzielnicy

  • Artur Marczewski (2006),
  • Robert Sosnowski (2002-2006).

Zastępcy burmistrza

  • Zdzisław Sipiera (2002-2006),
  • Kazimierz Konopko (2002-2006),
  • Janusz Trociński (2002-2006).

Kadencja praskiego samorządu w latach 1998-2002

Kadencja w Gminie Centrum i Dzielnicy Praga-Północ została przerwana w 2000 r., zarządzono wtedy przedterminowe wybory.

Kadencja 2000-2002

Dyrektor zarządu dzielnicy (od XI 2002 r. Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ)

  • Ireneusz Tondera (2000-2002).

Zastępcy dyrektora

  • Adam Jarecki (2000-2002),
  • Janusz Trociński (2000-2002).

Zastępcy dyrektora nie będący członkami zarządu

  • Irena Chmiel (2000-2002).

Kadencja 1998-2000

Dyrektor zarządu dzielnicy

  • Arkadiusz Urban (1998-2000).

Zastępcy dyrektora

  • Paweł Teresiak (1998-2000),
  • Janusz Trocinski (1998-2000).

Zastępcy dyrektora (nie będący członkami zarządu dzielnicy)

  • Zbigniew Trąbński (1998-2000),
  • Jerzy Raczyński (1998-2000).

Kadencja praskiego samorządu w latach 1994-1998

Dyrektor zarządu dzielnicy

  • Jerzy Hertel (1994-1998).

Zastępcy dyrektora

  • Ireneusz Tondera (1994-1998),
  • Adam Jarecki (1994-1998),
  • Janusz Trociński (1996-1998), Ewa Elsner (1994-1996).

Kadencja praskiego samorządu w latach 1990-1994

Burmistrz Dzielnicy-Gminy Praga-Północ

Bogdan Soporowski.

Zastępcy Burmistrza Dzielnicy-Gminy Praga Północ

  • Janusz Janik,
  • Janusz Głuszkiewicz.

Członkowie Zarządu Dzielnicy-Gminy Praga-Północ

  • Teresa Wysocka-Pilot,
  • Tadeusz Piotrowski,
  • Witold Śmigielski,
  • Albin Olczyk.

Rada Narodowa Dzielnicy Praga-Północ (okres PRL)

W okresie PRL dzielnicą zarządzali radni Rady Narodowej. Rada została powołana 26 stycznia 1946 roku na wniosek Warszawskiej Rady Narodowej, odpowiednika dzisiejszej Rady m.st. Warszawy. Ostatnim naczelnikiem dzielnicy była Barbara Ognik.

W skład Rady weszli przedstawiciele życia politycznego, gospodarczego i społecznego z terenu dzielnicy. Powołano też specjalne komisje, stałe i okresowe. Początkowo w radzie działało 11 komisji:

  1. Gospodarczo-Finansowa,
  2. Kultury i Oświaty,
  3. Kontroli,
  4. Ogólno-administracyjna,
  5. Nadzwyczajna Komisja do Walki z nadużyciami,
  6. Bloków Domowych,
  7. Kwalifikacyjna,
  8. Zasiłkowa,
  9. Mieszkaniowa,
  10. Regulaminowo-statutowa,
  11. Zdrowia.

Oprócz komisji przy Radzie działały doraźnie także komitety. Do spraw zarządzanych bezpośrednio przez Radę należało: odbudowa dzielnicy, sprawy oświaty, kultury i zdrowia, porządku publicznego, urządzanie ulic, parków i zieleńców, nadzór nad organami Milicji Obywatelskiej, ewidencja ludności, ochrona przeciwpowodziowa i przeciwpożarowa oraz sprawy wodociągów i kanalizacji.

Współpraca: Ireneusz Tondera

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne